خانه / اخبار / حاشیه های جالب کارگاه سواد رسانه ای و کلینیک سلامت ذهن در نمایشگاه کتاب شهرکرد

حاشیه های جالب کارگاه سواد رسانه ای و کلینیک سلامت ذهن در نمایشگاه کتاب شهرکرد

چند روز پیش در قالب کلینیک سلامت ذهن فضای مجازی سازمان سراج در نمایشگاه رسانه های دیجیتال شهرکرد حضور داشتیم .این نمایشگاه یک هفته در فرهنگسرای بزرگ اداره ارشاد برگزار شد و فعالین حوزه فضای مجازی و رسانه های دیجیتال از استان های مختلف و در بخش های متنوعی!! حضور داشتند.

کارگاه سواد رسانه ای

طبقه دوم نمایشگاه رو به طور کامل به کلینیک سلامت ذهن ( ترک اعتیاد به اینترنت و آسیب های آن) اختصاص داده بودند. سعی کردیم در شهرکرد تلفیقی از پروژه نمایشگاه رسانه های دیجیتال انقلاب اسلامی رو داشته باشیم. به این معنا که دالان سواد رسانه ای رو با کلینیک سلامت ذهن ترکیب کردیم و با هزینه بسیار اندکی فضاسازی ساده ای رو ترتیب بدیم تا مخاطبین از حیث محتوایی بهره مند شوند. بخش پذیرش کلینیک رو به مکانی برای برگزاری کارگاه های آموزش سواد رسانه ای( سواد فضای مجازی) اختصاص دادیم و در بخش دوم مخاطبین امکان تست اعتیاد به فضای مجازی رو داشتند و در نهایت در بخش سوم سعی شد با حضور مشاورین دلایل وابستگی به این فضا مورد بررسی قرار بگیره  و ارایه راهکارهایی رو داشته باشیم.

اما مساله جالبی که در این چند روز باهاش مواجه بودیم حضور افرادی بود که با سایر اعضای خانواده خود بسیار علاقه مند در این فضا حاضر می شدند و به بحث و گفتگو می پرداختند.

کارگاه سواد رسانه ای

نمونه جالبی که باهاش مواجه شدم خانواده ای بود در بخش پذیرش (کارگاه سواد رسانه ای)حاضر شدند. مادر خانواده از اعتیاد پدرخانواده به بازی کلش (clash of clans)  شکایت داشت. وقتی با پدر خانواده صحبت کردم متوجه شدم که رتبه ای نزدیک به ۸۰ دارد و به قول خودش حتی در سرکار نیز کلش بازی کردن را رها نمی کند. همین طور که گفتگو پیش می رفت مشخص شد که مادر خانواده نیز یک کلش بازی حرفه ای است و رتبه ای بالاتر از پدر خانواده دارد( نزدیک ۱۰۰ ) نکته جالب این جا بود که ایشون اعتقاد داشت به هیچ عنوان معتاد  به این بازی نیست و تونسته مصرف خودش رو مدیریت کنه  اما به شدت از وضعیت پدر خانواده ناراضی بود که ایشون معتاد به بازی کلش هست. در همین اثنای گفتگو بود که به خانواده هشدار دادم با وضعیتی که  شما  دارین فرزند ده ساله شما در خانه به شدت مستعد درگیر شدن به فضای مجازیست. که تازه مشخص شد پسر گرانقدر خانواده هم رتبه ۲۰ رو  در کلش دارن. 

کارگاه سواد رسانه ای

درباره‌ی سواد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *